Odpowiadając na interpelację Pana Posła Jarosława Sachajko w sprawie ochrony przedemerytalnej, przesłane przy piśmie z dnia 24 listopada 2017 r., znak: K8INT17311, uprzejmie wyjaśniam, że w ramach statystyki publicznej prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej brak jest informacji na temat liczby osób dotkniętych zwolnieniami „tuż przed” osiągnięciem wieku uprawniającego do ochrony przedemerytalnej.
Gromadzone są natomiast informacje na temat poziomu bezrobocia wg grup wiekowych. Z danych tych wynika, że systematycznie z roku na rok zwiększa się odsetek bezrobotnych w starszych grupach wiekowych. O ile w końcu 2000 r. osoby powyżej 55 roku życia stanowiły 1,8% zarejestrowanych bezrobotnych (47,5 tys. osób), to w końcu września br. było ich 19,7% (219,7 tys. osób).
Wzrost dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i z jednej strony wynika on ze starzenia się populacji, z drugiej strony z podniesienia wieku emerytalnego w latach 2013 – IX 2017. Zapewne związane jest to również z trudnościami starszych osób w uzyskaniu zatrudnienia, co potwierdza ich dłuższy czas pozostawania w rejestrach bezrobotnych. Szczegółowe dane nt. kształtowania się liczby bezrobotnych kobiet w wieku 55 lat i więcej oraz mężczyzn w wieku 60 lat i więcej przedstawia poniższa tabela.